Naujienos

LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO ATMINIMO DIENA

Rugsėjo 23-oji Lietuvos žydų genocido aukų atminties diena. 1943 metų rugsėjo 23 dieną buvo likviduotas Vilniaus getas – dalis geto kalinių buvo nužudyti Paneriuose, kiti žydai pateko į koncentracijos stovyklas, įkurtas nacių okupuotose teritorijose. Lietuvoje žydų genocido aukų atminties diena minima nuo 1994-ųjų metų.
Nacių okupuotoje Lietuvoje buvo beveik visiškai išnaikinti Lietuvos generalinėje srityje gyvenę žydai. Lietuvoje holokaustas prasidėjo nacistinei Vokietijai (https://lt.wikipedia.org/wiki/Nacistin%C4%97_Vokietija) užpuolus Sovietų Sąjungą. Iš maždaug 208–210 tūkst. žydų iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos buvo nužudyti 190–196 tūkst., didžioji dalis tarp 1941 m. birželio ir gruodžio mėn. Taip pat nužudyta maždaug 9 tūkst. žydų pabėgėlių iš Lenkijos ir 6 tūkst. žydų, atvežtų iš Austrijos, Vokietijos ir Prancūzijos. Neskaičiuojant į TSRS gilumą pabėgusių, išžudyti apie 96 % Lietuvos žydų (maždaug 190 tūkst. žmonių). Po karo Lietuvoje liko vos apie 9 tūkst. žydų. Lietuvos istorijoje Holokaustas pasižymi didžiausiu aukų skaičiumi per trumpą laikotarpį.
Holokaustas – masinis žydų žudymas, tai nėra vien Paneriai, Kauno IX fortas ar kita masinė žydų žudynių vieta. Holokaustas – tragedija – Lietuvos piliečių netektis. Žydai gyveno Lietuvoje, kūrė visų mūsų valstybę, puoselėjo savitas tradicijas ir kultūrą.

Apie holokaustą – https://www.vle.lt/straipsnis/holokaustas/

Žydų kultūra ir paveldas Kaišiadorių rajone – https://turizmas.kaisiadorys.lt/siulomi-marsrutai/kaisiadoriu-rajono-zydu-paveldo-objektai/

(pagal wikipedia.org.;
aboutholocaust.org.;
genocid.lt)