Naujų potyrių paliesti

Šių metų rugpjūčio 28 d. Palomenės kultūros centre startavo projektas „Naujų potyrių paliesti“. Projekto tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo turiningą, šviečiamojo pobūdžio laisvalaikio užimtumą vykdant edukacines veiklas. Projekto metu per pramogą ir pažinimą vaikai stebėjo fizikos ir chemijos iššaukiamas reakcijas, literatūra susijungė su muzika, teatras ir muzika su istorija.

Rugsėjo 2 d. kvietėme į edukacinę-pramoginę popietę vaikams „Linksmoji Burbulų Dėdės laboratorija“. Edukacijos metu susirinkusieji buvo supažindinami su cheminiais ir fizikiniais elementais, sužinojo kaip namų sąlygomis pasigaminti šlykštukus, muilo burbulus. Burbulų Dėdė pristatė triukus su sausu ledu, balionais, magišku sniegu ir kt.

Rugsėjo 25 d. kvietėme į susitikimą, kūrybinę-edukacinę popietę vaikams „Literatūra ir muzika“ su mokytoju, bardu Romu Naidzinavičiumi. Popietės metu bardas ne tik atliko savo kūrybos dainas, bet ir stebino gebėjimu į pasirodymą įtraukti žiūrovus. Vaikai kartu niūniavo, spragsėjo pirštukais, dainavo ir netgi sukūrė dainą gimtajam kraštui – Palomenei.

Spalio 7 d. kultūros centre svečiavosi VšĮ „Stalo teatras“ režisierė Saulė Degutytė ir aktorius Saulius Čėpla, kurie atliko nuotaikingą, suteikiantį istorinių žinių spektaklį „Sekretai iš būtųjų laikų“. Jo metu vaikams papasakota apie paslaptingąją šventojo Kazimiero trečiąją ranką bei didžiąją Žygimanto ir Barboros meilę, karaliaus Mindaugo karūną, Žalgirio mūšį ir kitus svarbius ir įdomius Lietuvai faktus. Po spektaklio vyko kūrybinės dirbtuvės, kurių metu vaikai piešė, tai kas jiems buvo įdomiausia – kas Gedimino pilį, kas Kazimierą ar Barborą…

Spalio 14 d. įvyko paskutinysis projekto „Naujų potyrių paliesti“ fizinis renginys. Palomenės kultūros centre svečiavosi muzikas, pučiamųjų instrumentų virtuozas, solistas, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis, kuris atliko edukacinę programą „Senieji Lietuvos instrumentai“, solinį koncertą.

Įvykusius edukacinius renginius, edukacinius filmukus rengė filmavimo produkcijos komanda „Auvision“. Edukacinius videofilmukus jau galite išvysti Palomenės kultūros centro socialinio tinklapio Facebook paskyroje bei Youtube kanale.

Paskutinysis projekto etapas – interneto svetainės atnaujinimas.

Projektą „Naujų potyrių paliesti“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Vaikų ir jaunimo dienos stovykla „Pušynėlis“ 2020

Stovyklos programos įgyvendinimo metu kiekvienam dalyviui suteikiama galimybė išbandyti savo jėgas dirbant komandoje, dalyvauti fizinėse veiklose, ugdyti kultūrinį pažinimą, vaizduotę, atrasti savo gebėjimus kuriant meninius darbus (molio gaminius, darbelius iš popieriaus, siūlų ir kt.). Praktinių veiklų metu skatinsime vaikų kūrybiškumą, originalumą ir žingeidumą, suteiksime jiems galimybę kurti, eksperimentuoti. Užsiėmimų metu vaikai skatinami dalyvauti sportiniuose žaidimuose, kūrybinėse dirbtuvėse, supažindinami su tautodaile. Stovyklos dalyviai smagiai praleis popietę su vaikų animatore „Šeimos šventės svečias“, kartu atliks komandines užduotis, lavins komandinius gebėjimus.

Organizuojamos išvykos į Pivašiūnus metu dalyvaus Pivašiūnų amatų centro organizuojamoje edukacijoje „Dzūkiškų bandų kepimas“, sužinos apie dzūkų kulinarinius papročius, aplankys lankytinus miestelio objektus, susipažins su gyvenvietės istorija. Stovyklautojai dalyvaus literatūrinėje popietėje „Vasara su knyga“, kurios metu ugdys kūrybines ir literatūrines žinias.

Taigi, stovyklos metu dalyviai turės galimybę susipažinti su tautodailės menu, bus žadinama jų vaizduotė, suteikta erdvė platesniam kultūriniam ir meniniam pažinimui, ugdomi socialiniai įgūdžiai, atsakomybė, drausmė ir bendravimo etika.

Amatų dienos

Mokydamiesi skirtingų amatų, vaikai ne tik įgauna naujų žinių, gebėjimų bei įgūdžių, bet ir išmoksta rankomis pasigaminti dirbinius. Organizuojant projektą „Amatų dienos“ siekiame pateikti kuo įvairiapusiškesnes veiklas. Pirmas susitikimas – pynimas iš vytelių. Mokoma vaikus kaip savomis rankomis iš vytelių pasigaminti gėles. Šio amato mokomasi du užsiėmimus. Pirmojo užsiėmimo metu – pradinių žinių įsisavinimas ir gėlių, padėkliukų gaminimas, antrojo – gėlių kompozicijos bei drugelio gaminimas. Trečias susitikimas – dekupažas. Šio susitikimo metu susipažįstama su dekupažo technikų įvairove, jų pritaikymo galimybėmis bei reikalingomis priemonėmis. Dekoruojami dubenėliai, lėkštelės, puodeliai. Gaminiai apklijuojami įvairiomis servetėlėmis ir yra dengiami dažais. Dekoruojant pasitelkiami tokie efektai kaip: sendinimas, paauksavimas. Ketvirtojo susitikimo metu piešiama ant porceliano. Užsiėmimo metu grąžinamas vienspalvis porcelianinis indas. Susipažįstama su šio amato specifika, subtilybėmis, naudojamomis priemonėmis. Sukuriamas unikalus, savomis rankomis dekoruotas indas. Penktojo susitikimo metu mokomasi vilnos vėlimo šlapiuoju būdu. Šio užsiėmimo metu išbandomas tradicinis vilnos vėlimas karštu vandeniu ir muilu. Išmokstama plokštuminio vėlimo ir pagaminamos veltinio gėlės, kurias padekoravus pritaikoma segės dėvėjimui.

Šeštojo susitikimo metu kviečiama gaminti rankdarbius iš spalvoto popieriaus. Šio užsiėmimo metu gaminamos japoniškos kusudamos. Tai erdvinė kompozicija, kuri sukurta atskirai išlankstant žiedlapius, juos klijuojant į gėlių masyvus ir sukomponuojant į erdvinę, apvalią figūrą. Užsiėmimų metu lavinamas vaikų kūrybiškumas, smulkioji motorika, spalvų suderinamumas, kruopštumas.

NVŠ studija „Kūrybos versmė“

Programos įgyvendinimo metu kiekvienam jo dalyviui suteikiama galimybė išbandyti savo jėgas įvairiomis dailės ir tautodailės technikomis, ugdyti vaizduotę, atrasti savo gebėjimus kuriant meninius darbus. Kūrybinėje erdvėje numatytų veiklų pagrindu mokomasi dailės, jos raiškos būdų ir technikų, susipažįstama su tautodaile. Praktinių veiklų metu skatinamas vaikų kūrybiškumas, originalumas ir žingeidumas, suteikiama  galimybė kurti, eksperimentuoti su įvairiomis žaliavomis. Vaikai įgyja savybių būti atsakingais, nuosekliais ir kruopščiais meno kūrėjais. Užsiėmimų metu išmoksta naudotis porceliano, stiklo, akriliniais ir aliejiniai dažais, pinti vytelėmis, lipdyti iš molio, velti iš vilnos, mokosi floristikos meno gaminant puokštes, verbas, pinti Vėlinių bei Advento vainikus, įvaldo dekupažo techniką, geba vašku marginti Velykinius margučius.

Užsiėmimų metu skiriamas maksimalus dėmesys kiekvienam vaikui – ugdyti vaiką kaip asmenybę, pagal savo asmenines ypatybes, plėtoti savo krašto kultūros tradicijas, išsaugant tautiškumą. Organizuojama ekskursija į Pivašiūnų amatų centrą, amatininkų dirbtuves dalyviams suteikiama galimybė susipažinti su profesionaliu tautodailės menu, sužadinama vaizduotė, suteikta erdvė platesniam meno pažinimui, idėjų plėtrai, ugdomi socialiniai įgūdžiai, atsakomybė, drausmė ir bendravimo etika.

Kelias į laisvę

Palomenės seniūnija bei apylinkės yra iškirtinės dėl partizanų, politinių kalinių gausos. Šiose vietovėse buvo anksčiausiai susikūrusi apygarda. Todėl šiose vietovėse ne tik slapstytasi ir kovota, bet ir ne kartą posėdžiauta, įrengtas partizanų štabas, bunkeriai, rengti planai. Siekiant įprasminti ir priminti visuomenei apie svarbius įvykius, 2019 m. rugpjūčio 31 d. organizuota istorinė-pažintinė kelionė „Kelias į laisvę“. Minėta kelionė sulaukė didelio susidomėjimo. Joje dalyvavo 50 Kaišiadorių, Kauno, Alytaus, Jonavos, Vilniaus rajonų gyventojai ir 15 Kunigaikščio Vaidoto bataliono karių (aplankytos vietos nurodytos žemiau).
    Skatinant kultūrinį pažinimą, ugdant patriotiškumą ir siekiant atskleisti regiono savitumą, tęsiant projektinę veiklą, 2020 m. rugpjūčio mėn. organizuojama pažintinė kelionė, kurios metu aplankoma DKA Laivės kovas įamžinančios vietos Kaišiadorių ir Širvintų rajonuose. Birželio mėn. planuojamas susitikimas su istorinius įvykius menančiais žmonėmis.
2019 m. aplankytų vietų maršrutas

Projektas teiktas LTKT, finansuotas Kaišiadorių rajono savivaldybės, rėmėjų ir kultūros centro lėšomis.

Vaikų Ir Jaunimo Dienos Stovykla „Pušynėlis“

Vaikų ir jaunimo stovykla „Pušynėlis“ organizuojama nuo 2009 m. Stovykla turi savo tradicijas. Stovyklautojai turėdavo galimybę susipažinti su Zūbiškių kraštu ir jo žmonėmis (stovykla organizuojama Zūbiškių kaime), sportuoti, kiekvienos stovyklos metu veikdavo dirbtuvėlės, kuriose kiekvienas galėjo pasirinkti sau mėgstamą veiklą: pinti vytelėmis, piešti, lipdyti iš molio, gipso, modelino ir kt. Stovykloje vadovaujamasi šiais principais: bendradarbiauti ir būti draugiškam, teigiamai vertinti save ir kitus, skatinti saviraišką, visuomeniškumą, o šeima – vertybė. Stovyklos šūkis „Visada nugali draugystė!“.
2019 m. organizuota stovykla vyko liepos 1-5 d. Palomenės kultūros centro Zūbiškių salėje. Stovyklautojai turėjo galimybę susipažinti su Zūbiškių kraštu ir jo žmonėmis, sportuoti, kiekvienos dienos metu veikdavo dirbtuvėlės, kuriose kiekvienas galėjo pasirinkti sau mėgstamą veiklą: pinti vytelėmis, piešti, lipdyti iš molio, gipso, modelino ir kt.
Neatsižadant ankstesnių tradicijų, jas puoselėjant, organizuota stovykla „Pušynėlis“ 2019 metais turtingesnė išvykomis. Kiekviena diena buvo vis kitokia: pirmadienis – tai „Draugystės šventė“, kurios metu susipažinome vieni su kitais, dainavome, šokome, žaidėme, mokėmės gaminti burbulams skirtas lazdeles ir pačius burbulus, to vaikus mokė Valerija Jankauskienė su dukra Aura.

Antradienį pažindinomės su kaimynais. Vykome į Žaslių kultūros ir tradicinių amatų centrą, kuriame skanavome ir sužinojome apie „Žaslietišką košę“ (kugelį), klausėmės apie vilnos kelią, jos paruošimą, Žaslių krašto istorijų ir padavimų. Vykome į kardinolo Vincento Sladkevičiaus tėviškę, aplankėme Žaslių geležinkelio stotyje esantį paminklą, atminti žuvusiems traukinio katastrofoje, kurioje pagerbėme žuvusius tylos minute, uždegėme žvakelę.

Trečiadienį susipažinome su Palomenės parapijai pradėjusiu vadovauti klebonu Algirdu Akelaičiu, kuris nestokojo energijos ir pamokė vaikus smagių žaidimų. Kartu aplankėme Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią, kurioje minėme mįslę – kiek bažnyčioje yra kryžių ir kuris jų yra didžiausias. Atsisveikinę keliavome į kaimo turizmo sodybą „Senasis Gegužinės ūkis“. Ten mus pasitiko sodybos šeimininkas, kuris papasakojo apie bažnyčias, buvusias Gegužinėje, avytes ir akliukus. Džiaugiamės, kad nors diena buvo lietinga, tačiau spėjome ant laužo išsikepti dešreles.
Ketvirtadienį ieškojome „lobio“, repetavome, dainavome, šokome, žaidėme ir svečiuose sulaukėme Kredito unijos valdybos narės Reginos Griesiuvienės, kuriai pademonstravome darbelius, kuriuos gaminome kiekvieną dieną, dainas kurias smagiai dainavome stovyklos metu.
Penktadienį važiavome į Kernavėje vykusį festivalį „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje 2019“. Čia žaidėme senovinius žaidimus, kovojome ir rungtyniavome, domėjomės  senaisiais amatais.